« 1 2 3 »

202215/03

Перша невідкладна допомога в умовах надзвичайних ситуацій.

Автор Бравова Л.О.

image

(За матеріалами друкованих та електронних фахових видань)

Під час надзвичайних станів лікарська допомога важкодоступна, тож МОЗ надає рекомендації, як самостійно надати допомогу в різних ситуаціях. Але, варто розуміти, що дотримуватися таких порад доречно лише під час надзвичайного стану.

У мирний час треба обов’язково звертатися до лікаря, та не займатися самолікуванням.

Ситуації, що вимагають надання першої невідкладної допомоги (травми, поранення і, кровотечі, втрата свідомості, відмороження тощо) виникають, як правило, раптово, несподівано, коли особливо гостро відчувається дефіцит часу і медиків- професіоналів.

У цих випадках важливо не піддаватися паніці, відчаю, діяти швидко і рішуче, адже дорога кожна секунда. Це так звана «золота година», тобто час, коли можна надати найбільш дієву першу допомогу. Саме в цей момент людина, що раптово потрапила в критичне становище, перебуває між життям і смертю. Саме в цей проміжок часу максимальні компенсаторні функції організму можуть ефективно підтримувати стабільний стан, а заходи з надання першої долікарської допомоги є найбільш ефективними і дозволяють мінімізувати розвиток небезпечних ускладнень.

Як зупинити кровотечу.

Венозна та артеріальна кровотеча може виникати на руках, ногах або з боків шиї.

Якщо це рука чи нога, то на зупинку кровотечі, щоб попередити тяжкі наслідки, є не більше 3-5 хвилин. При травмі на стегні вище коліна - 1.5 - 2 хвилини, а якщо кровотеча на шиї - лише 15 секунд. При кровотечі з вен часу на ії зупинку є трішки більше. Час, відведений на своєчасну зупинку кровотечі залежить також від характеру пошкоджень та температури оточуючого середовища.

Виграти трішечки часу можна за допомогою пальцевого притискання: пальцем стиснути артерію у місці, де вона знаходиться більш поверхнево і проходить над кісткою. Це кровотечу не зупинить, але може її уповільнити.

Джгут / кровоспинний турнікет слід накладати якомога вище місця кровотечі: на руці – майже перед плечовим суглобом; на нозі – поруч з пахвиною.

Медичний джгут Есмарха накладають з сильним натягом, потім зав'язують у міцний вузол. Саморобний джгут (наприклад, з тканини) накладають за «принципом воротка»:

Зав'язати декілька вузликів, вставити яку-небудь паличку і закручувати з зусиллям, поки кров не зупиниться. Джгут можна тримати на кінцівці до 2 годин, але краще не знімати до приїзду швидкої допомоги.

Обов'язково необхідно відмітити час накладання джгута.

Одразу викликайте швидку допомогу. Ні в якому разі не намагайтеся доставити постраждалого самостійно.

Кровотеча при незначних ранах, порізах – за можливості, одразу, підставити рану під струмінь холодної води і тримати, поки кровотеча не припиниться або зменшиться.

Коли такої можливості не має, краї рани міцно стиснути пальцями; обробити 3% перекиснем водню; накласти на рану складений у декілька шарів стерильний бинт і щільно забинтувати. За можливості, покласти на пов'язку хвилин на 10 пакет з льодом, пляшку з холодною водою тощо.

Надаючи невідкладну допомогу, не забувайте про свою безпеку - користуйтеся рукавичками.

Опіки – часта травма і умовах надзвичайного стану.

Це травма м’язової тканини або шкіри, яка спричинена дією тепла, електроенергії, хімічних речовин або випромінювання. Розрізняють опіки чотирьох ступенів.

При наданні допомоги необхідно переконатися у відсутності небезпеки; посадити або покласти постраждалого; провести огляд, визначити наявність свідомості, дихання; ВИКЛИКАТИ ШВИДКУ медичну допомогу.

Зняти з уражених місць каблучки, годинники, паски, взуття тощо, зробити це якомога швидше – до утворення набряків; зняти одяг, який згорів або ще тліє, якщо він не пристав до уражених місць.

Якщо у потерпілого відсутнє дихання, розпочати проведення серцево-легеневої реанімації (штучне дихання та закритий масаж серця).

При опіках І або ІІ ступеня якнайшвидше охолодити місце опіку великою кількістю прохолодної проточної води протягом 15 – 20 хвилин, допоки біль не послабшає, але не переохолодити, особливо взимку; обережно зняти одяг, прикраси, якщо вони не зчеплені зі шкірою; накрити пошкоджену ділянку чистою пов’язкою (без ворсу), пов’язка має бути не дуже щільною, адже набряк може спричинити подальші травми.

Не можна наносити на опік креми, лосьйони, спреї. Не слід спеціально проколювати пухирі, якщо пухирі лопнули, накласти чисту, стерильну пов’язку.

Опіки ІІІ або ІУ ступеня: накрити місця опіку стерильною серветкою; за наявності ознак шоку надати потерпілому протишокове положення - «голова нижче ніг» сантиметрів на 30; піднести ноги, якщо можливо, і руки; не використовувати мазі, гелі та інші засоби до прибуття «швидкої»; при хімічних опіках, місце ураження постійно промивати чистою водою кімнатної температури до прибуття медиків; забезпечити постійний нагляд за постраждалим.

Важливо! Обробляти хімічні опіки можна лише у рукавичках, за їх відсутності можна надягти на руки пакети. Будь-який уражений одяг треба зняти.

Хімічний опік промити прохолодною проточною водою не менш 20 хвилин, щоб змити хімічні речовини.

При погіршенні стану потерпілого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги повторити виклик.

Як врятуватися під час пожежі.

У разі виникнення пожежі у приміщенні необхідно убезпечити себе не лише від опіків, але й від отруєння чадним газом. Слід пам’ятати, що чадний газ піднімається угору, а свіже повітря залишається внизу, біля підлоги. Тому виходити з кімнати краще повзком або пригнутися, не піднімаючи голови. Голову треба чимось прикрити, щоб не загорілося волосся, також закрити рот і ніс вологою тканиною.

Контузія.

Симптоми контузії: втрата свідомості (від декількох хвилин до кількох годин);

сильний головний біль; нудота; прискорене серцебиття; втрата пам’яті.

При важкій контузії людина може отримати переломи, черепно-мозкові травми та пошкодження внутрішніх органів.

Контужена людина не може допомогти собі сама, оскільки втрачає свідомість. Щоб вона не задихнулася, не захлинулася та не потрапила під обстріл, її потрібно перенести в безпечне місце, покласти на спину.

Викликати швидку допомогу.

Поки медики в дорозі, перевірити дихання і пульс постраждалого;

ніс, рот і горло на наявність пилу, землі або піску. За потреби почистити.

Якщо людина дихає слабо, зробити штучне дихання.

Непритомність - напади короткочасної втрати свідомості, що обумовлені тимчасовим порушенням мозкового кровотоку. Цей невідкладний стан, який потребує сторонньої допомоги, трапляється найчастіше.

Людину у стані непритомності потрібно укласти на спину з підведеними ногами (під ноги підкласти подушку, валик з одягу тощо), або усадити з опущеною між колінами головою, щоб забезпечити максимальний приплив крові до мозку. У положенні на спині голову укласти набік, щоб запобігти западанню язика і потраплянню вмісту шлунку у дихальні шляхи в разі виникнення блювоти. Одяг розстібнути, відкрити вікно (надати доступ свіжого повітря), похлопати його по щоках, оббризкати обличчя прохолодною водою. За необхідності дати понюхати нашатир. Після повернення свідомості, потерпілий повинен декілька хвилин ще полежати, посидіти, потім повільно встати.

Треба за ним поспостерігати 5-10 хвилин.

НЕ можна намагатися підняти на ноги людину, яка втратила свідомість, а також класти їй до рота якісь ліки, адже причина ії стану невідома і ці ліки можуть бути для неї небезпечні.

Гіпотермія (переохолодження).

Не зважаючи на весняну пору, під час надзвичайного стану людина може опинитися в умовах низької температури оточуючого середовища, особливо вночі. Які ж ознаки переохолодження і як діяти у разі гіпотермії?

Основні симптоми та ознаки: озноб; нечітка мова або бурмотіння; повільне, поверхове дихання; слабке наповнення пульсу; незграбність; сонливість; сплутаність свідомості або втрата пам’яті чи свідомості; яскраво червона/ синя шкіра.

Як діяти:

- зайдіть, за можливості, у приміщення. Якщо це неможливо, намагайтеся захистити від вітру шию та голову;

- змоклий одяг та взуття замініть на сухі;

- проводьте поступове утеплення: прикладіть теплі сухі компреси до центру тіла – шиї, грудей, паху. При використанні пляшок з гарячою водою, обгорніть їх рушником, щоб не обпектися;

- вживайте теплі безалкогольні напої з цукром, багату на білок їжу;

- більше рухайтеся, робить вправи ногами та руками, щоб відновити кровообіг.

За гіпотермії неможна: намагатися надто швидко зігрітися (наприклад, обігрівач або гаряча ванна); розтирати задля зігрівання руки і ноги; вживати алкоголь (посилює тепловіддачу) та тютюн (звужує судини і посилює переохолодження).

Як врятуватися від холоду в бомбосховищі.

Від холоду рятує багатошаровість одягу. Якщо одягнути дуже теплу, але лише одну, кофту чи светр, то вже через півгодини перебування в укритті людині стане холодно. Треба одягати кілька кофт. Бажано безпосередньо на тіло вдягати білизну з натуральної тканини, не залишати відкритим поперек. Можна перев’язати його хусткою, адже треба вберегти від холоду нирки.

Ніколи не знімайте взуття, навіть якщо маєте теплий плед. Також треба бути в шапці, щоб не застудити голову.

Якщо після відбою тривоги є змога повернутися додому, то обов’язково треба прийняти гарячий душ. Потім одягнути теплий одяг, обов’язково шкарпетки.

Багато людей беруть з собою до сховища термос із чаєм чи кавою, але вони не зігріють. Ці напої за своїм характером охолоджувальні. Щоб дійсно нагрітися, треба пити кріп або теплу воду. Так, тепла вода не смачна, тож можна кинути до неї лимон, варення, мед тощо.

Щоб розігнати кров, можна використовувати тонкий шар зігріваючої мазі. Головне, щоб вона була не спиртовою, бо тоді вона може пересушити шкіру й утворяться тріщини.

Діарея. Попередження і перша допомога.

Діарея (пронос) – випорожнення кишківника частіше 3 разів на добу з виділенням рідких фекальних мас.

Цей стан доволі важкий не лише фізично, але й психологічно, навить в комфортних домашніх умовах, не кажучи вже про умови надзвичайного стану, коли необхідно перебувати в укритті, без належних гігієнічних умов, серед великої скупченості людей. Головна причина діареї – інфекція та неякісне харчування. Найчастіше діарея пов’язана з отруєнням неякісними продуктами харчування або ліками, загостренням панкреатиту тощо внаслідок порушення дієти.

За день діареї людина втрачає чимало рідини та мікроелементів, що призводить до порушення водно-електролітного балансу, ниркової та серцевої недостатності. Симптоми діареї пов’язані перш за все з проблемами системи травлення – як правило, це здуття, біль у животі, часта потреба йти до туалету.

Бажано, за можливості, звернутися до лікаря і одразу розпочати застосувати засоби першої допомоги.

При отруєнні промити шлунок великою кількістю теплої води, можна трохи підсоленою або з содою, викликати блювоту; відновити об’єм рідини – до 3-х л за добу, пити часто, маленькими ковтками; не вживати їжу перші 4 - 6 годин, потім дотримуватися дієти.

Приймати сорбенти для виведення з організму шкідливих речовин та пробіотики і пребіотики, щоб відновити мікрофлору кишківника.

Залежно від стану, за порадою лікаря, можна приймати лікарські засоби, наприклад:

Ентеросорбенти - активоване вугілля, смекта, ентеросгель тощо;

В’яжучі – де-нол; Обволікаючі – алмагель, фосфалюгель; Знеболювальні – но-шпа, спазмалгон та ін.; Проти блювоти – церукал тощо; Від здуття і проносу – еспумізан, імодіум, лоперамід та ін.;

Антибіотики приймати лише за призначенням лікаря.

В лікуванні діареї велике значення має правильне харчування. Їсти потрібно часто – 5 - 7 разів на день, але не багато. Їжа має бути варена або приготовлена на пару - слизисті супи та супи-пюре, пшеничні сухарі, печена картопля, злакові каші – «розмазня».

Продукти мають бути багаті енергетично і на мікроелементи – зернові; пісне м’ясо; фрукти, овочі варені або печені, банани, печені яблука тощо.

варто виключити із раціону солодощі та молочні продукти;

вживати продукти, що містять клітковину (бобові, горіхи, печиво та крупи — гречку, рис);

Необхідно багато пити рідини, але невеликими порціями, бажано теплої або кімнатної температури (вода, бульйон).

Профілактика діареї: не перенавантажувати шлунково-кишковий тракт щоденною тяжкою жирною їжею чи алкоголем; не приймати безконтрольно ліки.

Дотримуватися гігієни: ретельно мити руки, фрукти, овочі; не пити сиру воду з–під крану, тим паче з відкритих джерел; не вживати прострочені продукти, незнайомі ягоди, гриби тощо.

Як проводити серцево-легеневу реанімацію.

Це комплекс невідкладних заходів (закритий масаж серця та штучне дихання) з метою відновлення життєдіяльності організму і виведення зі стану клінічної смерті.

Постраждалого потрібно покласти на спину на рівну поверхню, трошки закинути голову, перевірити дихальні шляхи і, за необхідності, очистити їх.

Визначити на грудній клітці місце масажу та почати надавлювання. При цьому основу долоні однієї руки розміщують на середину грудної клітки, другу долонь кладуть зверху, кисті рук з’єднують у «замок», руки випрямляють. Давити руками на грудину потрібно на глибину 5-6 см з частотою 100-120 у хвилину. Після 30 нажатій розпочати штучне дихання «рот в рот» - ніс постраждалого зжати двома пальцями і зробити 2 вдихи. Продовжити реанімацію (масаж).

Як уникнути паніки та зберегти спокій.

Тривога – це природна емоція людини у складних ситуаціях. Тривожність – відповідь організму на тривалі стресові ситуації, це захисний фактор. Але важливо не допустити надмірного, деструктивного впливу тривоги на наше життя. МОЗ України пропонує декілька способів повернути внутрішній спокій.

Слідкуйте за диханням.

Під час загострення тривожності допомагають дихальні практики:

«4-4-5»: Зробить вдих на рахунок 4 та видих на 4. Робить це протягом 5 хвилин.

Якщо вдасться вирівняти дихання, сповільнить пульс. Це допоможе відчути спокій.

«4-7-8»: глибоко вдихніть и видихніть. Потім зробіть вдих через ніс на рахунок 4, затримуйте подих, порахуйте до 7, и на рахунок 8 повільно видихніть. Робить цю вправу декілька хвилин.

Подолати тривожність допомагає фізична активність - вийдіть на нетривалу прогулянку або займиться йогою. Фокус на тіло допоможе переключити увагу з важких думок.

Приділіть увагу побутовим ділам та хоббі. Подобається прибирати або мити посуд, вишивати чи малювати? Займіться цим. Будь-яка активна дія - чудовий привід відволіктися від тривожних думок.

Фільтруйте новини.

Як що перегляд інформаційних новин викликає тривогу, вимкніть телевізор/гаджет.

Намагайтесь переглянути фільм, почитати книгу або послухати заспокійливу музику.

Важливо навчитися «фільтрувати» інформацію із ЗМІ. Слід об'єктивно сприймати новини і турбуватися щодо гігієни споживання інформації.

Якщо вам не вдається впоратися з тривожністю самостійно протягом тривалого часу

– зверниться за допомогою до сімейного лікаря.

Список використаних друкованих джерел:

1. Порядок надання домедичної допомоги постраждалим з опіками; при перегріванні; при утопленні. Наказ МОЗ України від 16.06.2014 №398. // Журнал головної медичної сестри. – 2018. - №6. – С.60; 61; 62.

2. Порядок надання домедичної допомоги постраждалим при раптовій зупинці серця. Наказ МОЗ України від 16.06.2014 № 398. //Журнал головної медичної сестри. – 2017. - №4. – С.63-64.

3. Холодовая травма: неотложная медицинская помощь, профілактика. // Медицинская сестра. – 2014. - №1. – С.33-39.

4. Як уникнути гіпотермії взимку: 5 порад від МОЗ. //Довідник головної медичної сестри. – 2022. - №2.- С.50.

5. Рекомендації Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України.

« 1 2 3 »

Новина

pix

16 листопада 2022р. Анатолій Бондаренко нагородив міськими відзнаками колективи черкаських лікарень. Черкаський міський голова Анатолій Бондаренко відвідав колективи 1-ої та 3-ої міської лікарні й відзначив медичних фахівців міськими нагородами. Читати далі...

Контакти

Лікарня розташована в районі Хімселища на розі вулиць Чіковані – Самійла Кішки.

hospital3@ukr.net

(0472) 64-86-30 Приймальна
(0472) 64-71-18 Стіл довідок

Адреса: 18028, Україна, м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210

pix